Biz Kimiz?

See on Scoop.itMapping Social Network Unionism Worldwide

Bilişim ve İletişim Çalışanları Dayanışma Ağı

 

Kimimiz sistemci, kimimiz yazılımcı, kimimiz ağcı, kimimiz kablocu, kimimiz işletmen, kimimizse ağır işçiydik. Yoğun çalışıyor, çoğunlukla fazla mesailere kalıyor, neredeyse 7/24 bizi çalıştıran kurumlara hizmet ediyorduk. Ne yaptığımızın, niye yaptığımızın belki çok farkında değildik ama ağır işlerimize karşın işverene göre, proje yöneticisi, yetkili yazılım uzmanı, kıdemli sistem mühendisiydik ve tabii ki biz bir aileydik. Yarınların daha iyi olacağı, önümüzde sınırsız kariyer olanakları olduğu söylendi. Bir kısmımız inandı, bazılarımız uyandı ama süreç değişmedi.

Tüm anlatılanlar gerçek dışı olmakla kalmıyordu, alnımızın teri fazla mesailer için, ya çok az bir karşılık alıyorduk, ya da hiç. Ayrıca SGK pirimlerimiz asgari ücretten gösteriliyor, emeklilik haklarımız daha başından kısıtlanıyordu. Diğer ülkelerde yeni mezunlar en az 30 gün tatil yaparken, biz 14 gün tatil yapabiliyor muyduk? Hep yetiştirilecek projeler, bakım bekleyen sistemler vardı. Birçoğumuz hiç iki hafta üst üste tatil yapamadı. O kısıtlı tatillerde bile başımızın belası cep telefonları hiç susmadı.

Bu anlatıklarımız işlerin iyi gittiği şartlardı. Günü geldi nedensiz, kendimizi işyerinin kapısının önünde bulduk. Haklarımız gaspedilmişti. Hem de hiçbir karşılık almadan fazla mesai yaptığımız, cafcaflı ünvanlarla anıldığımız ve bir aile olduğumuz şirketlerce.

Bir gün kendimizi, bizden olan diğer arkadaşlara sorunlarımızı anlatırken bulduk. Evet sorunlar aynıydı, ya çözüm? İşte bu çözümleri geliştirmek, dayanışmak, birbirimize omuz vermek, tüm şartlandırmaları ve ünvanları bir kenara atıp işçi olduğumuzun iyice bilincine varmak, haklarımız ve ilgili mevzuat konusunda bilgilenmek, birbirimizi eğitmek, işsiz kalanlara bir danışma, başvuru adresi olmak için, Bilişim ve İletişim Çalışanları Dayanışma Ağı’nı kurmak için bir araya geldik.

Yakın hedeflerimizi gerçekleştirmek, bu amaçla dernekleşmek, başarısız örgütlenme deneyimlerimizden dersler çıkarmak, koskoca sektörde tek başımıza kalmamak için, sizleri de Bilişim ve İletişim Çalışanları Dayanışma Ağı’nı ilmek ilmek örmeye çağırıyoruz. Bilişim çağında, dayanışma ağında birleşelim!

Bilişim ve İletişim Çalışanları Dayanışma Ağı

http://bilisimcalisanlari.net/

iletisim@bilisimcalisanlari.net

bicda@googlegroups.com

http://twitter.com/bicda

http://www.facebook.com/groups/bilisimiscileri

See on bilisimcalisanlari.org

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s